Badanie fiberoskopowe w czasie snu farmakologicznego

 

O badaniu fiberoskopowym dowiesz się: na czym polega badanie :: wskazanie do badania :: jakie stosuje się znieczulenie :: przygotowanie do badania

 

Na czym polega badanie


Badanie służy w sytuacjach wątpliwych odnalezieniu miejsca przewężenia, obturacji w obrębie nosa, nosogardła, gardła i krtani u osób z uporczywym chrapaniem oraz bezdechami śródsennymi. Pacjent w trakcie badania jest wprowadzony przez lekarza anestezjologa w krótki sen poprzez podanie leków dożylnych (sedacja). Przez otwór nosowy wprowadzany jest  cienki fiberoendoskop, zakończony kamerą, dzięki której dokładnie oceniamy miejsce zwężenia oraz wibrację tkanek. Jednocześnie rejestrujemy określone parametry, takie jak: wysycenie krwi tlenem (a zwłaszcza ich spadki), tętno, EKG. Obraz z kamery jest rejestrowany, aby podczas kolejnej wizyty omówić z pacjentem proponowane dalsze leczenie. Również możliwe jest jednoczasowe wykonanie zabiegu korekcyjnego podczas snu farmakologicznego likwidującego przyczynę chrapania lub bezdechu.

Ogromną zaletą badania fiberoskopowego w czasie snu jest możliwość nagrania filmu i wykonania wysokiej jakości zdjęć obrazujących górne drogi oddechowe w czasie snu, co pozwala na spokojne odtwarzanie i dokładną analizę dostarczając cennego materiału diagnostycznego.
 

Wskazanie do badania


Zalecane u osób z uporczywym chrapaniem oraz bezdechami sennymi.
 

Znieczulenie


Badanie może być wykonane w głębokiej sedacji (śnie) lub krótkim znieczuleniu ogólnym (dożylnym).
 

Przygotowanie do badania


Przygotowanie do zabiegu polega na wykonaniu badań diagnostycznych: grupa krwi, morfologia + rozmaz, sód, potas, glukoza, układ krzepnięcia (czas protrombinowy, INR, APTT), RTG klatki piersiowej jeżeli jest wskazanie (choroby układu krążenia lub wiek powyżej 50 r.ż.).

 

Opcje filtrowania

DLA PACJENTÓW

>> Znajdź placówkę
>> Znajdź operację lub zabieg
>> Znajdź chorobę
>> Regulamin
DLA PLACÓWEK MEDYCZNYCH

>> Korzyści dla placówki
>> Cennik
PORTAL

>> O inicjatywie
>> Kontakt
>> Partnerzy
Copyright © 2008-2024 Zdrowie Dla Wszystkich